Saules pozīcija, kad saule zenītā atrodas visstuvāk horizontam, saules staru leņķis attiecībā pret zemes virsmu ir vissmazākais, kā arī, kad saule zenītā atrodas vistālāk no horizonta un saules staru leņķis attiecībā pret zemes virsmu ir vislielākais, ir saulgrieži (Soltice).

Tātad, saulgrieži ir divreiz gadā, ziemas saulgrieži - īsākā diena, garākā nakts un saules leņķis ir vismazākais (9,6o), un vasaras saulgrieži - garākā diena, īsākā nakts un saules leņķis vislielākais(56,4o).

Ekvinokcija (Equinox) ir novērojams pavasarī un rudenī, kad diena un nakts ir vienlīdz garas - saule šķērso ekvatoru, šajā laikā dienas un naktis ir vienlīdz garas gan dienvidu puslodē, gan ziemeļu puslodē.

Saules leņķis virs horizonta
Lai noskaidrotu saules leņķi un saules augstumu saulgriežos, ir jāzin konkrētās vietas ģeogrāfiskais platums (latitude) un ģeogrāfiskais garums (longitude).
Piemēram, Rīga: Latitude 56° 56′ 56″ N, Longitude 24° 6′ 23″ E (56.948889, 24.106389).

Rīgas koordinātes
Latvija uz Zemes

Nulles leņķa ģeogrāfiskā garuma līnija (Longitude) - iedomāta līnija, atskaites punkts - ir novilkta caur Grīnviču, Anglijā (Greenwich, England) (0°).
Nulles leņķa ģeogrāfiskā platuma līnija (Latitude) atrodas uz ekvatora - iedomāta līnija, atskaites punkts,  šī līnija sadala zemi divās daļās - ziemeļu puslode, dienvidu puslode.

Zemes ass sasvērusies 23,4° no vertikālās jeb zemes orbītas ass.

Ziema un vasara ziemeļu puslodē

Pavasara un rudens saules leņķi virs horizonta rēķina, atņemot lokālā platuma grādu no 90°, no kura atņemot un pieskaitot 23,4°, var iegūt ziemas un vasaras saulgriežu saules leņķi.

Saules leņķis virs horizonta Rīgā

Visaugstāk saule atrodas vasaras saulgriežos, un saules leņķis ir 56,4 grādi virs horizonta, bet ziemas saulgriežos saule atrodas viszemāk un saules leņķis ir tikai 9,6 grādi.

Nojumes, pārkares un nekustīgās saules aizsardzības lameles rēķina uz kādu konkrētu izvēlētu saules leņķi virs horizonta, piemēram, 15, 30, 45 grādi, sākot no kura izvēlētais saules aizsardzības risinājums darbosies un ēnos stiklotās konstrukcijas.

 Saules aizsardzības lameles

Saules atrašanās vietu, tās leņķi konkrētajā vietā, bezmaksas un ērti var skatīt interneta lapā www.suncalc.org
Zemāk ekrānšāviņš no "SunCalc.org" interneta lapas, kuras centrā, satelīta kartes attēlā var redzēt Latvijas Universitātes Botāniskais dārza Palmu ēku un grafiski attainots iespējamās Saules pozīcijas, interesējošajā dienā un laikā.
Saules novietojums

Android viedtālruņiem, GooglePlay pieejama ir arī aplikācija "SunCalc org". Attēlā zemāk, ar konkrēto aplikāciju iegūtie Saules novietojumi konkrēta dienā (03.05.2020) no rīta, dienvidū un vakarā, attiecībā pret Latvijas Universitātes Botāniskais dārza Palmu ēku.
Saules novietojums pret konkrēto objektu