Fotovoltāžas paneļu veiktspējas procesu nepieciešams uzraudzīt, lai nepieļautu iekārtas dīkstāvi, laicīgi pamanītu iespējamu veiktspējas kritumu, kas varētu būt saistīts ar kādu sistēmas defektu vai neparedzētu ēnojumu vai lai salīdzinātu iekārtas esošo un prognozēto veiktspēju.

ēnas no paneļiem

Iekārtas veiktspēju nelabvēlīgi var ietekmēt ne tikai sniegs vai kāds cits neparedzēts ēnojums, bet arī strāvas kvalitāte konkrētajā pieslēguma vietā. Uzstādītajām iekārtām ir jāatbilst LVS EN 50438 un tās pārstāj ražot enerģiju brīdī, kad strāvas spriegums sadales tīklā pazūd, jeb nokrīt zem 207V un neatbilst prasītajiem 230V (+/- 10%).

tīkla sprieguma grafiks

Ne mazāk svarīgi ir kontrolēt un vēlams pielāgot saimniecības elektroenerģijas patēriņu ar savas fotovoltāžas sistēmas saražoto, lai palielinātu enerģijas pašpatēriņu, samazinātu enerģijas daļu, kura nonāk sadales tīklā.

konkrētā brīža vērtības

Papildus fotovoltāžas iekārtai, kas sastāv no saules paneļiem un strāvmaiņa, būtu vēlams uzstādīt iekārtas, kuras uzskaita un reģistrē patērēto, saražoto un klāt piepirkto elektroenerģijas daudzumu.

SMA energy meter

piemēram, SMA Energy Meter iekārta tiek uzstādīta atsevišķi aiz skaitītāja, lai kontrolētu arī notērēto enerģiju atsevišķās strāvas fāzēs un ļauj analizēt visas iekārtas darbību kopā ar SMA Home Manager, kurš visu informāciju sūta internetā, kur to var skatīt dienas, mēneša, gada un kopējā griezumā.

patērētās enerģijas attiecība pret Saules saražoto enerģiju

Informācija glabājas iekārtu ražotāja nodrošinātā serverī, un lietotājam atbilstoši grafiski atainota dažādos laika griezumos gan interneta pārlūkā datorā, gan viedtālruņa aplikācijās, piemēram aplikācija Sunny Portal.

iekārtas saražotais mēneša griezumā

Attiecīgi konfigurējot iestatījumus, ir iespēja iegūtos datus publiskot un dalīties ar šo informāciju ar citiem interesentiem. Piemēram, var skatīties, pētīt un salīdzināt uzstādītās iekārtas Latvijā. Skat te: Sunny Portal

Saules strāvas pašpatēriņu var veicināt ar strāvas rozetēm, kuras tiek vadītas caur bluetooth savienojumu. Šajās rozetēs slēdz patērētājus, kurus darbina brīdī, kad ir pieejama pietiekama saules enerģija. Piemēram, veļas mašīna, elektriskais boilers, kondicionieris, gaisa sausinātājs pagrabā u.c.

bluetooth elektrības rozete