Informācija, par šo Saules enerģijas potenciālu Eiropā un Latvijā, izsmeļoši pieejama "Photovoltaic Geographical Information System" mājas lapā.

Saules enerģijas potenciāls Latvijā un Eiropā

Katrā mēnesī ir pieejams savs saules enerģijas daudzums un katram mēnesim ir savs optimālais leņķis (∠) pret sauli. Piemēram, zemajai ziemas saulei optimāls ir stāvs ∠ 70, bet vasarā optimāls ir lēzens ∠ 22. Gada optimālais tiek rēķināts ∠ 39.

optimāls leņķis pret sauli ziemā, vasarā

Zemāk redzamajā grafikā ir katra mēneša optimālais leņķis saules enerģijas tveršanai Latvijā.

Piemēram: kempingam optimāls ir lēzens kolektoru novietojums enerģija ir nepieciešama karstā ūdens sagatavošanai vasaras periodā, bet plānojot apkures atbalsta sistēmu, būtu vēlams stāvs kolektoru novietojums, jo ziemā Saule ir zemu.

Saules enerģijas iegūšanai nepieciešams, lai ir pieejams pietiekami liels, nenoēnots laukums, kur novietot iekārtas, kā arī svarīgs ir optimāls plaknes novietojuma leņķis pret sauli, DR, D, DA azimuts.ēkas novietojums, jumts un debespuses

Gandrīz ¾ no gadā pieejamās saules enerģijas ir attiecināmas uz periodu no aprīļa līdz septembrim.


Pieejamā kopējā dienas saules enerģija ziemā ir zem 1 kWh/m2 dienā, pavasara un rudens periodā - 2,5 kWh/m2 dienā, vasaras periodā - vairāk kā 5 kWh/m2 dienā.
Pieejamā saules enerģija sastāv no tiešā un izkliedētā starojuma, kura attiecība mainās atkarībā no gadalaika.

Rīgā optimālajā leņķī, vidēji gadā ir 3,2 kWh saules enerģijas uz m² laukuma dienā. Vertikālajā plaknē Rīgā vidēji gadā ir 2,3 kWh saules enerģija uz m² dienā.
saules enerģija Rīgā, vidēji uz m2
Iepriekšminētie dati par Saules enerģijas potenciālu ir ņemti no iepriekšpieminētās Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) mājas lapas:
http://re.jrc.ec.europa.eu/pvgis/


PVGIS Eiropas Saules potenciāla karte

Lai atrastu sev interesējošu informāciju par pieejamo Saules enerģiju, atver sadaļu Eiropa, kartē sameklē ar meklēšanas lauku pilsētu, vietu. AtzīmēMontly radiation”, „Show graphs”, PDF un spied uz Calculate”.

Rezultātā tiek iegūta informācija par saules potenciālu konkrētā izvēlētā vietā - horizontālā, optimālā leņķī un brīvi izvēlētā plaknē, optimālo leņķi katram mēnesim un cita noderīga informācija.PVGIS informācija par izvēlēto vietu