No karstā ūdens patēriņa izriet ūdens sildīšanai nepieciešamais enerģijas daudzums.
Vienkāršākais veids noteikt karstā ūdens patēriņu (m3/dienā) ir ūdens skaitītāju esošajā ēkā uzstādīt pirms karstā ūdens gatavošanas iekārtas, lai veiktu ūdens patēriņa uzskaiti.aukstā ūdens skaitītājs
Jaunbūves ēkas karstā ūdens patēriņu prognozē no plānotā iedzīvotāju skaita un vēlamā karstā ūdens patēriņa komforta līmeņa.

Rēķināmās enerģijas diapazons ir liels, sākot no 0,6 kWh/d uz vienu personu (zems patēriņš) līdz 5,0 kWh/d (augsts patēriņš) un vairāk atkarībā no individuālā personu karstā ūdens patēriņa ieradumiem.

Ūdens patēriņa normas arī ir aprakstītas LBN 221-98 "Ēku iekšējais ūdensvads un kanalizācija" 4.pielikums

Piemēram:
vienai vannai, 150l karstā ūdens (40°C) nepieciešams aptuveni 5,3kWh,
3-5 min. duša, 45l karstā ūdens (37°C) patērē 1,4kWh enerģijas.
duša

Karstā ūdens patēriņam ir liela nozīme siltā ūdens sistēmas plānošanā. No karstā ūdens patēriņa izriet ūdens uzkarsēšanai nepieciešamais enerģijas daudzums un iekārtas jauda.

Karstā ūdens patēriņš atkarībā no dažādām komforta prasībām:

karstā ūdens patēriņš uz personu

Papildus jārēķinās ar trauku mazgāšanai, saimniecībā papildu nepieciešamo karstā ūdens patēriņu un enerģijas zudumiem karstā ūdens cauruļu sistēmā.

Enerģijas zudumi ir karstā ūdens vada cauruļvados, tāpēc vēlams, lai siltā ūdens ņemšanas vieta nebūtu tālu no siltā ūdens gatavošanas vietas, akumulācijas tvertnes.

Ja ir nepieciešams vai ir vēlams komforta apsvērumu dēļ, ir iespējams aprīkot karstā ūdens apgādes sistēmu ar ūdens cirkulācijas sistēmu.

Jāņem vērā siltuma enerģijas zudumi cirkulācijas cauruļvadu sistēmā atkarībā no cauruļvadu izolācijas kvalitātes un cirkulācijas sistēmas darbināšanas risinājuma. Zudumi cirkulācijas sistēmā var būt 10-20 W, rēķinot uz cirkulācijas sistēmas metru. Cirkulācijas sistēmu iespējams darbināt plūsmas impulsa vadīti jeb noteiktas stundas diennakts laikā.

Piemēram, enerģijas zudumi cirkulācijas sistēmā aprēķins: 15 m gara cirkulācijas sistēma, siltumizolēta un darbināta diennaktī 8 stundas.
Q zudums = 10W/m * 15m * 8h = 1200Wh = 1,2kWh.

1,2 kWh ir enerģijas daudzums, kas ir pielīdzināms papildus vienas personas diennakts 23 litri (45°C) siltā ūdens patēriņam.

Atsevišķi enerģijas zudumi ir karstā ūdens akumulācijas tvertnei. Šo vērtību norāda tvertnes ražotājs tehnisko datu informācijā. Atkarībā no tvertnes izpildījuma šie zudumi var būt no 1kWh/d līdz 5kWh/d.

Papildinfo: VDI 2067 (Verein Deutscher Ingenieure).

Vāciskā versija: Wirtschaftlichkeit gebäudetechnischer Anlagen - Grundlagen und Kostenberechnung
Angliskā versija: Economic efficiency of building installations - Fundamentals and economic calculation