Vairumā gadījumu aprēķiniem pietiek ar zemāk norādītajām aptuvenajām attiecību vērtībām, bet nestandarta vai šaubu gadījumos ir jāveic precīzāka sistēmas dimensionēšana, izvērtējot konkrētā projekta individuālās papildu prasības, piemēram, iespējamais karstā ūdens daudzums trauku mazgāšanai, eventuālie siltuma zudumi cauruļvados, enerģijas zudumi karstā ūdens cirkulācijas sistēmā u.c.

kolektora griezums

Uz vienu personu rēķina 1 līdz 1,5 m2 saules kolektora laukuma, ko izvēlas atbilstoši karstā ūdens patēriņa apjomam uz personu. Jo augstākas komforta prasības un lielāks karstā ūdens patēriņš, jo lielāks saules kolektora laukums tiek rēķināts uz personu.

Sistēmas dimensionēšanas aprēķinos neizmanto kolektora bruto izmēru - tā vietā ņem absorbera izmēru.

Attiecīgi uz vienu kolektora kvadrātmetru (m2) ir pieņemts rēķināt 50-70 litru akumulācijas tvertnes tilpumu.

Ja kolektora un akumulācijas tvertnes tilpuma attiecība ir 1:50, tad iespējams akumulācijas tvertnē sasniegt augstāku temperatūru, bet jāņem vērā, ka, pieaugot sistēmā temperatūrai, krīt kolektoru veiktspēja.

Ja kolektoru un akumulācijas tvertnes attiecība ir lielāka vai, piemēram, 1:70, tad sistēmai ir lielāks enerģijas akumulācijas potenciāls.

Saules kolektoru karstā ūdens tvertne vairumā gadījumu ir ~ 2x ietilpīgāka par esošo konkrētās saimniecības elektrisko boileri.

Karstā ūdens akumulācijas tvertnes solārajam siltummainim ir jābūt ar pietiekamu laukumu jeb vismaz 0,2m2 uz katru kolektora laukuma 1m2, lai nodrošinātu pietiekamu enerģijas noņemšanu akumulācijas tvertnē.

 

akumulācijas tvertne un siltummainis Saulei

 

Lai pēc iespējas samazinātu enerģijas zudumus cauruļvados, vēlams, lai visi attālumi no kolektoriem līdz akumulācijas tvertnei un no akumulācijas tvertnes līdz karstā ūdens ņemšanas vietai būtu pēc iespējas mazāki.

 

dubultā caurule

Aprēķina piemērs:
Karsto ūdeni lieto 4 personas - kāds izmanto dušu, kāds iet vannā, vidēji 50 litru karstā ūdens uz personu.

pēc attiecības 1,3 m2 kolektora uz personu sanāk ~ 5,2m2 kolektora laukuma.

Konkrētā kolektora absorbera laukums ir 2,35m2.

5,2m2/2,35m2 = 2,2  no kā izriet, ka nepieciešami vismaz 2 kolektori.

Ja izvēlās 2 kolektorus ar 2,35m2 absorbera laukumu, ir nepieciešama 283 jeb noapaļojot 300 litru karstā ūdens akumulācijas tvertne, piemēram, ja rēķina pēc attiecības 1:60 (1m2:60 litri).

Šai tvertnei ir jābūt siltummainim ar vismaz 0,94m2 lielu virsmas laukumu, kurš sanāk rēķinot attiecību (2,35m2 · 2gb.) · 0,2 = 0,94m2.

Pēc datorsimulācijas informācijas, atbilstoši Latvijas klimatiskiem apstākļiem, šādas iekārtas orientējošā veiktspēja būtu 1923 kWh/gadā, jeb 55,6%, no nepieciešamām 3460 kWh/gadā, ņemot vērā iespējamo kolektoru novietojumu 30 grādu slīpumā, orientēti uz dienvidiem.

divu kolektoru gada prognoze

Datorsimulācijai izmantota Dr. Valentin EnergieSoftware GmbH, T*SOL® programmas dati.